Šílenství jménem Clubhouse

O co se jedná a proč by vás to mělo (nemělo) zajímat.

Úterý, 19. ledna, 16:08, zpráva od Jonáše Čumrika: “Čauko, Eliško. Chceš pozvánku na Clubhouse? Ať si to vyzkoušíš, koukneš, co to umí atd.?
Joj, moc ráda! Už jsem tam předregistrovaná, ale ještě na mne nedošlo.

O 7 dní později:

Je celkem malá šance, že jste v posledních dvou týdnech neslyšeli o nové sociální síti Clubhouse. Stávající uživatelé jsou převážně nadšení, ostatní řeší, kde sehnat pozvánku, případně kdy bude aplikace pro Android. A samozřejmě je i malá skupinka těch, kteří dovnitř nechtějí a nepotřebují. V některých ohledech se jim nedivím.

Proč by vás to mělo zajímat?

Clubhouse založili v březnu roku 2020 Paul Davison a Rohan Seth. Doposud je v beta verzi na pozvánky, bez iPhone nebo iPadu máte smůlu, ale přesto už má přes 6 milionů uživatelů a základna rychle roste. Jen pro představu – když jsem připravovala draft článku, byly to oficiálně 2 miliony. Hodnota firmy nyní přesahuje miliardu dolarů.

Do České republiky vplul Clubhouse ve velkém v polovině ledna. Ne, že by tam do té doby nebyli čeští uživatelé, ale šlo pravděpodobně spíš o jednotky lidí, kteří měli pozvánky od zahraničních uživatelů. Najednou se protrhla hráz a pozvánky se začaly šířit mezi influencery, marketéry a jejich přátele. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, odhaduji počet uživatelů na vysoké desetitisíce, možná nízké statisíce. Například Dominik Feri má 53 tisíc sledujících, Petr Mára 33 tisíc, Kovy 31 tisíc, Janek Rubeš 25 tisíc sledujících.

Každý uživatel dostane hned na začátku 2 pozvánky, které může poslat dál. Ale to není konečné číslo. Během dalších dní už mi postupně přibylo nových 12 pozvánek. Navíc můžete automaticky schválit přístup komukoliv, koho jste v době své registrace měli v telefonním seznamu, stáhl si aplikaci a zaregistroval se.

Určitě bude velké množství uživatelů, kteří si pozvánky schovají. Případně do aplikace nahlédnou, nijak je nenadchne a tím pádem nebudou dál rozšiřovat řady uživatelů. Přesto si ale dokážete představit, jak rychle se může počet uživatelů zvětšovat. Ostatně o reprodukčním čísle máme v roce 2021 mnohem více znalostí, než bychom si přáli.

Jak to funguje?

Clubhouse je čistě audio sociální sítí/aplikací. Nainstalujete si ji do mobilního zařízení a buď se můžete dle chutě pohybovat mezi aktivními místnostmi, nebo založit místnost vlastní. Místnostem se v aplikaci (která je v angličtině) říká rooms, v ČR se díky Jonášovi Čumrikovi uchytilo děsivé slovo “růmka”. Jednou mu to karma někde vrátí :)

Místnosti jsou aktivní jen po dobu diskuse. Tedy podobně jako například setkání na Zoomu či jiné videokonferenci. Je nepsaným zvykem, že v názvu nebo v popisku je uvedený čas, po který se diskuse plánuje.

Introverti se nemusí ničeho bát - pokud vstoupíte do některé místnosti, nikdo vás neuslyší. Dokonce nemáte možnost mluvit. Jste mezi posluchači, jako na konferenci v publiku. Můžete ale požádat o slovo a pokud moderátor dovolí, zapojit se aktivně do diskuse.

Řečník po oboustranném potvrzení dostává možnost “přijít na pódium” a promluvit. Může dle potřeby zapínat a vypínat svůj mikrofon. O zapojení řečníků rozhoduje moderátor.

Moderátor je uživatel, který založil místnost. Může zvát konkrétní posluchače na pódium, schvalovat jejich žádosti o slovo, vypínat ostatním řečníkům mikrofon a posílat řečníky zpět mezi posluchače. Také má možnost udělit dalším řečníkům roli moderátora.

V aplikaci nemusíte sledovat jen jednotlivé uživatele, ale i kluby. Kluby slouží k budování komunit kolem daného tématu. O založení klubu musíte v současné době požádat vyplněním formuláře. Schvalování chvilku (pár týdnů) trvá. Václav Blahout ve svém článku ze začátku udržoval seznam zažádaných klubů, aby se zbytečně neduplikovaly.

Na hlavní stránce (Clubhouse ji nazývá hallway, my ji z jiných sociálních sítí známe nejčastěji jako feed) najdete právě aktivní místnosti uživatelů a klubů, které sledujete. Tímto způsobem se aplikace snaží vás nezahltit, ale ukazovat jen místnosti, které vás mohou zajímat. V horní části aplikace máte i ikonku s kalendářem, kde najdete další naplánované místnosti.

Jestli budete v příštích dnech poprvé otevírat Clubhouse, určitě doporučuji už zmíněný článek od Václava Blahouta, který vám hezky srozumitelně poradí s prvními kroky. Já mezitím nabízím několik náhledů aplikace:

Fajn, a k čemu je do dobré

Clubhouse je primárně ideální službou pro všechny, kteří jsou ochotní mluvit a mají co říct. Což je velmi zásadní myšlenka, kterou je potřeba trochu rozvést. Zjistilo se, že existuje obrovské množství těch, kteří jsou ochotni mluvit. Už je ale méně těch, kteří opravdu mají co říct, přinášejí do diskuse nějaké hodnoty a zajímavé informace. V tom se ale Clubhouse nijak neliší od ostatních sociálních sítí. Je na vás, uživatelích, najít si ty správné lidi a kluby ke sledování. Poznat, kdy je pro vás diskuse zajímavá a kdy je čas odejít.

V současné horečce první vlny jede Clubhouse na nejčistším FOMO (fear of missing out), jaké pamatuji. Ti, co tam nejsou, mají pocit, že přicházejí o zásadní zlom. Ti, co tam jsou, tam minimálně ze začátku tráví hodiny denně, protože vzniká obrovské množství místností. Chcete pracovat, ale v notifikacích svítí, že v Clubhouse si zrovna odborníci povídají o algoritmech na sociálních sítích nebo o marketingových strategiích pro klienty. Prestižní novináři diskutují o tom, kudy ven z covidové katastrofy. Mezitím David Grudl zakládá místnost Clubhouse už není co býval. Foodies drbou, jestli Zvítězí Iveta Fabešová, nebo její ex. Yemi si společně s Ondřejem Krátkým, Jaroslavem Beckem, Pavlem Kačerlem a dalšími povídá o budoucnosti biz/tech v době poCOVIDové… Po asi týdnu jsem si notifikace vypnula. Když jsem do nějaké místnosti pozvaná jako řečník, dávám si to raději do svého klasického kalendáře.

Pokud si místnosti vybíráte správně, v každé zazní nějaká zajímavá informace. Máte možnost poslouchat myšlenky lidí, jejichž názorů si vážíte (nebo vás prostě baví). Myšlenky nefiltrované předpřipravenou řečí na konferenci nebo v rozhovoru. O to hodnotnější. Můžete se dokonce zapojit, pokud dostanete od moderátora prostor.

If you’re Elon Musk, and just want to ask Vlad Tenev (Robinhood CEO) a few questions in front of an audience? Well, now you go on Clubhouse." - Casey Newton

Když si nevybíráte správně, skončíte jako Tomáš Pflanzer s Jonášem, kteří v článku rozebírají obrovské množství nekvalitního obsahu.

A byznysově?

Aplikace je doslova v plenkách. Roste postupně s uživateli a ti rostou s ní. Je v minimalistické beta verzi a funkce přibývají a mění se v rychlém tempu. Všechny aktualizace najdete v release notes.

Jestli přemýšlíte, jak audioplatformu začlenit do své marketingové strategie, je dobré držet se právě toho minimalismu, který se ani při aktualizacích nezmění: máte možnost diskutovat s potenciálně velmi širokým publikem.

Mluví se o budoucích možnostech zpoplatnění místností a určitě budou přibývat i další funkce, které se hodí podnikatelům, firmám a marketingovým aktivitám. Už teď ale i v českém prostředí můžete narazit na firemní akce. Potkáte zde ty, kteří už mluvenému slovu rozumí – například Český rozhlas. Téměř denně probíhají diskuse novinářů z různých médií. Zástupci ŠKODA AUTO a ŠKODA AUTO Digilab diskutovali o trendech mobility. Narazila jsem i na místnost Janka Rubeše, sponzorovanou Plzeňským Prazdrojem. Koučů, konzultantů a dalších specialistů (v dobrém i špatném slova smyslu) je Clubhouse samozřejmě plný.

V čem tedy může v současné podobě být Clubhouse užitečný?

  • živé natáčení podcastů s publikem

  • panelové diskuse

  • konference, semináře

  • networking

  • rozhovory

  • budování komunity

  • Q&A se zákazníky, fanoušky

  • předčítání, divadelní hry

  • tiskové konference

  • zábava ve všech podobách, jaké lidstvo mohou napadnout

Kreativitě se meze nekladou. Záleží jen na smysluplných nápadech využití živého zvuku, jednoho či více ostatních uživatelů a vhodného zapojení značky.

Jediná metrika, která je aktuálně k dispozici, je počet lidí v místnosti. Neříká nic o tom, jak moc je téma baví, nevidíte, kolik času v průměru v místnosti stráví a samozřejmě ani o tom, jak se to projeví na prodejích vašich produktů. Můžete zkusit sledovat ohlasy na ostatních sociálních sítích a další měřitelné efekty mimo Clubhouse jako návštěvnost webu a podobně.

Problémy?

Určitě budou. A nebude jich málo. Konverzace v Clubhouse probíhají živě v reálném čase. V Privacy Policy je uvedeno, že všechny místnosti se nahrávají pro potřebu případných nahlášených incidentů. Když se během živého vysílání objeví hlášení, záznam se maže až po vyřešení události. Pokud ne, záznam se maže ihned po skončení místnosti. Nahlásit můžete buď konkrétního uživatele přímo v místnosti nebo samotný incident později přes své nastavení.

Bude těžké kontrolovat a postihovat vše, obzvlášť v cizích jazycích. S růstem uživatelské základny to bude ještě komplikovanější. Bude přibývat problémů se šikanou, harašením, závadným obsahem, extremistickými skupinami, dezinformacemi. Před třemi týdny se propírala kauza komičky Tiffany Haddish (1.5 mil sledujících), která údajně v jedné z místností společně s ostatními řečníky spustila rozsáhlou šikanu doktorky, která upozornila na její šíření falešných informací o očkování. I pokud budou podobné incidenty nahlášené, ve veřejném prostoru to vždycky bude slovo proti slovu. Pochybuji, že Clubhouse bude při vyšetřování zveřejňovat přepisy záznamů.

Dalším problémem bude sebekontrola uživatelů. Na vlastní kůži vnímám, že je občas těžké si uvědomit, že sice sedím doma, u ucha mám telefon, ale poslouchá mě několik stovek až tisíců lidí. Řečníci bývají na Clubhouse otevřenější a upřímnější, než v jiných médiích. Je to jedna ze silných stránek této aplikace.

Bude ale zajímavé sledovat, jak se s ní bude nakládat pohledem zaměstnanců firem, politiků a dalších osobností. S popcornem v ruce očekávám kauzy toho, kdo co v jaké místnosti řekl, neřekl, odhalil, prozradil a překroutil.

Budoucnost

Nejčastějším dotazem, který dostávám, je jak dlouho s námi Clubhouse vydrží. A jak se mu bude dařit. Byl tu Snapchat, pak přišel TikTok, myslím, že mohu s klidem říct, že tou další hvězdou se teď stává Clubhouse. Z mého pohledu trochu nečekaně.

Představovala jsem si něco víc blyštivého, vizuálnějšího, hudebnějšího, hravějšího. Jsem příjemně překvapena, že je to aplikace, založená na zvuku. Určitě tomu nahrála i současná situace ve světě. Už téměř rok omezených sociálních kontaktů, stydlivost před kamerou a jednoduchost použití udělaly své. Můžete být součástí odborné diskuse, ležet u toho ve vaně, žehlit nebo jít v tom nejhorším oblečení vynášet odpadky. Je jedno, jak vypadáte, co u toho děláte, nebo v které části planety se právě nacházíte. Povídáte si s lidmi.

Clubhouse bude čelit zřejmým rizikům. Udrží si svůj růst? Bude muset bojovat s opadnutím zájmu v příštích měsících nebo letech? Přežije kopírování funkcí od ostatních velkých hráčů? To si odhadovat netroufnu. Obzvlášť když ze zkušeností vím, že se nikdy netrefím.

Představuji si Clubhouse v příštích letech po boku Twitteru, podcastů, audioknih a dalších služeb, které sice nemají miliardy denních uživatelů, ale přesto do našich životů patří. A často jsou zdrojem zásadních informací. Pro média i pro náš osobní rozvoj.

Tak uvidíme.

Přečtěte si další texty o Clubhouse:
Clubhouse teď a tady (Pavlína Louženská)
Co je to Clubhouse, jak to funguje, jak to využít a jak se stát uživatelem (365tipů)
Česko má nový fenomén. Na sociální síti Clubhouse se lidé nevidí, jen si povídají a tráví tím hodiny denně (CzechCrunch)
Clubhouse - nová úroveň FOMO (Digichef)
Clubhouse v Česku: První data, spuštění monetizace a anketa o budoucnosti (Václav Blahout)
V Česku roste nová síť jen pro zvané (DeníkN)
Už máš svou pozvánku do Clubhouse? Vizuální zahlcenost jako příležitost pro novou sociální síť (Heroine)
Vstup pouze s pozvánkou. V Česku roste síť Clubhouse, která vám dá falešný pocit exkluzivity (DeníkN)
Clubhouse: Můžeme potlach přes telefon brát jako novou sociální síť? (Lupa.cz)
Clubhouse nás stihl nadchnout i omrzet. Nové investiční kolo však ukazuje, že něco přehlížíme (Forbes)


Od poloviny března poběží již pátý ročník Social Media Akademie. Společně s předními českými odborníky vás naučíme všechny aspekty práce se sociálními médii. Semináře poběží dle aktuální situace online i offline. Čeká vás 11 dní plných informací a inspirace, během kterých pod mým dohledem vytvoříte strategii pro svoji firmu či projekt. A pssst, pokud čtete tyhle řádky, stačí do e-mailu s přihláškou napsat “čtu i reklamy” a dostanete slevu 6 000 Kč na kurzovném.