Všechno špatně?

Tentokrát hlavně o Trumpovi a soukromí na sociálních sítích

Právě čtete první článek vytvořený na službě Substack. Pokračuje v tradici mých dlouholetých newsletterů Sociální sítě - čtení na víkend. Nové články očekávejte přibližně jednou měsíčně. Všem přihlášeným odběratelům přijdou do e-mailových schránek.

Někdo vám poslal odkaz? Přihlašte se, ať neminete příští text:

Subscribe now


Hlavní sociální sítě, v čele s Facebookem a jeho aplikací WhatsApp, mají poslední cca 4 týdny hodně práce s napravováním škod. A troufám si říct, že kauza Cambridge Analytica proti tomu byla procházka parkem. Že už si nepamatujte, o co šlo? Obsazení Kapitolu zastánci Donalda Trumpa si určitě v paměti udržíte déle. Stejně tak diskuse o našich datech a soukromí se v posledních letech teprve rozcvičovala a právě vyrazila na trať. Pojďme na to.

Zablokování Donalda Trumpa na sociálních sítích

To se dá považovat za dobrý krok. Nebo ne? Názory se rozcházejí nejen na úrovni fanoušek/nefanoušek současného prezidenta USA. První mu po událostech z Kapitolu účet vypnul Twitter. Pak se ozval Facebook s Instagramem. Začali se přidávat Snapchat, TikTok, YouTube, Pinterest, Spotify, Twitch … Trump přišel o sociální sítě, e-shop a dokonce prý i o možnost rozesílat e-mailové kampaně. Tím to ale neskončilo.

Fanoušci Donalda Trumpa se přesunuli na sociální síť Parler. Ta většině z vás bude pravděpodobně neznámá a zdá se, že se na tom v budoucnu moc nezmění. V tuto chvíli totiž defacto neexistuje – Apple ji vyloučil z AppStore, Google z Google Play a následně ji odpojil i Amazon od svých cloudových služeb, takže přestal fungovat web. Zatím nejpodrobnější seznam všech zásahů jsem našla tady.

Je to správně? Měly to sociální sítě udělat už dřív? Kdy? Na to nejsou jednoduché odpovědi. Alexey Navalny se vyjádřil proti. Spisovatel Cory Doctorow pro. Přečtěte si jejich vlákna na Twitteru:

Michael Durčák v komentáři Tohle není Orwell. Ale smazat Trumpa ze sítí byla chyba, píše:

Představa, že technologické firmy dokážou vymazat z virtuálního světa úřadující hlavu nejmocnějšího státu na světě, je sama o sobě děsivá a měla by nás velmi znepokojovat. Twitter, ale nejen on, je totiž pochopitelně ve svém postupu naprosto nekonzistentní. Chcete si přečíst třeba tweet íránského vůdce vyzývající ke genocidě Židů? Není problém.

Ján Simkanič v článku Sociální sítě dohání vlastní odpovědnost poukazuje na to, že zatím zřejmě neexistuje správná cesta ven:

Lze se ušklíbat, že sociální sítě jen sklízejí, co zasely, a líto nám jich být nemusí. Přesto bych teď v jejich kůži být nechtěl. Nést odpovědnost za to, co se u nich děje, a zároveň odpovědnost za to, co se u nich bude dít, a navíc vědět, že cokoliv udělají, bude vlastně špatně. Alespoň pro velkou část společnosti, z níž ta umírněná část je nezbytná k přežití jakéhokoliv udržitelného kompromisu.

K přečtení nabízím i texty ze zahraničí:
Will the Capitol Riots Prompt a Re-Think as to How Social Platforms Address Free Speech? (SocialMediaToday)
Opinion divided over Trump’s ban form social media (The Guardian)

Extrémně zajímavý je rozhovor s Ryanem Macem z BuzzFeedu. Ryan je známý svým dlouhodobým přístupem k interním informacím nejen z Facebooku. Rozhovor je jich plný. Stejně tak jako jeho pohledů na celou situaci:

If you’re holding up this free expression ideal and the person that uses that free expression ideal is going to say, well, we should just tear this whole thing down and we should delegitimize the vote, we should doubt everything about this process, then you’re nowhere, you’re at square one.

Ve středu se po delším mlčení ozval Jack Dorsey, zakladatel Twitteru. V jeho příspěvku (pročtěte si celé vlákno) zazní přijatelné množství sebekritky ;) I když jde velmi pravděpodobně o pečlivě připravený PR text, jeho obsah se mírně liší od prohlášení ostatních zúčastněných gigantů. Hlavně v částech, kde mluví o představě decentralizovaných sociálních sítí v budoucnosti.

Mezitím se krajní pravice přesouvá do zašifrovaného světa aplikací jako jsou Signal nebo Telegram, kde na ni zatím opravdu nikdo nemůže. Případně na menší sociální sítě, které jsou pod minimální kontrolou a rozlišovacími schopnostmi širší veřejnosti. Což také není ta nejlepší zpráva.


Měly sociální sítě vypnout Donalda Trumpa? Mají na to vůbec právo? Kde začíná a končí svoboda slova? Napište mi k tomu svůj komentář, třeba dojdeme k nějakému zajímavému výstupu:

Leave a comment


Šmírování WhatsAppu & Apple & Data

Růst aplikací Signal a Telegram nesouvisí jen se situací kolem Donalda Trumpa. Vezmeme to hezky chronologicky:

1) V prosinci vyšla aktualizace mobilního systému iOS pro iPhone.

Aktualizace obsahuje novou sekci v App Store. Než si aplikaci stáhnete, můžete se podívat, jaká data o vás bude shromažďovat. V roce 2021 začne navíc Apple vymáhat schválení sledování těchto informací samotným uživatelem. Bude vypadat přibližně takto:

Výzva se nebude ukazovat jen u Facebooku a jeho aplikací (Instagram, Messenger, WhatsApp atd.), ale i u všech ostatních aplikací, které jsou součástí tzv. Audience Network. Pojďme si upřímně říct, že na “Povolit sledování” pravděpodobně kliknou jen následující tři skupiny lidí

  1. ti, co si to fakticky nepřečtou

  2. zvědaví markeťáci

  3. šílenci

Facebook na oplátku vypustil smršť PR komunikace, která ukazovala, jak moc mu situace nedělá dobře. Celostránkové reklamy v tisku, speciální podstránka na webu Facebooku, vyskakující okna v reklamním systému.

Není se čemu divit. Seznam informací, které si o vás Facebook shromažďuje, není krátký. Naopak! Je strašidelně dlouhý. Moc nepomáhá ani obhajoba toho, že se hodně bodů opakuje. Není samozřejmě sám. Jestli používáte iPhone, zkuste si pročíst informace o soukromí u ostatních online služeb a jejich aplikací. Šmírování se stalo v menší či větší míře standardem, s daty se obchoduje, data jsou v online světě základ úspěchu. Můžete o uživatelích buď nesbírat žádná data, nebo vydělávat velké množství peněz. Nebo něco mezi. Každopádně uživatelská data jsou to, co je v celém ekosystému to nejhodnotnější.

Ovlivní situace vaše reklamy? Velmi pravděpodobně ano. Jak moc? To se teprve uvidí. Cílení reklam na základě uživatelského chování v mobilních zařízeních (včetně navštěvovaných webových stránek, lokalizace, celých aplikací Facebook nebo Instagram), reklamy v aplikacích, reklamní analytika, Facebook Pixel … to vše situace zasáhne. Určitě doporučuji pročíst si podrobný rozbor Jona Loomera nebo český příspěvek od Honzy Bartoše.

2) WhatsApp oznámil, že začne sdílet data s Facebookem.

Zpráva vyletěla do světa minulý týden. Novinka se týká jen uživatelů mimo Evropskou unii. V EU se řídí WhatsApp přísnější legislativou a změny se nás nedotknou. I kdyby k uživatelům v EU tato informace doputovala, bude jim to pravděpodobně jedno. Zásadní zůstává, že Facebook, který schytal v prosinci pravý hák od Apple, dal v lednu levý hák sám sobě skrze jednu ze svých zásadních služeb. Podle informací sesbíraných Ondřejem Novákem na Lupa.cz klesl zájem o WhatsApp během týdne o 7 %, zatímco počty stažení Signalu stouply o 4200 % a Telegram se pochlubil 25 miliony nových registrací za pouhé tři dny.

Kompletní aktualizované podmínky najdete na stránkách WhatsAppu.

3) Elon Musk zveřejnil příspěvek na Twitteru ;)

Zvedák a direkt.

Co k tomu dodat? Sociální sítě nikdy nebyly z pohledu bezpečnosti a soukromí miláčky davů, ale posledních cca 30 dní určitě způsobilo velký bolehlav nejen šéfům těchto služeb. Tak uvidíme, co přinese rok 2021.


Co dalšího mě v poslední době zaujalo?


Předávám vám slovo! Narazili jste v posledních dnech na zajímavé novinky, o které se chcete podělit? Napadlo vás něco k tématům, které jsem probírala? Chcete se na něco zeptat? Máte názor? ;) Pojďme to probrat v komentářích:

Leave a comment